Vizesiz tatilin yeni durağı Fas

UĞUR YILDIRIM / Ankara – Turizmciler, geçen seneye kıyasla yurt dışı seyahatlere ilgide yüzde 80 artış yaşandığını belirtirken, bu yılın gözde destinasyonları arasında Fas dikkat çekiyor. Türk Hava Yolları da (THY) Fas’a olan uçuş sayısını artırdı.

Yılda 12-13 milyon turist ağırlayan Fas’ta özellikle Marakeş ve Casablanca kentlerine büyük talep var. 15 Nisan 2019 tarihinden beri Marakeş’e uçan THY, haftada 5 olan sefer sayısını 1 Ekim 2021 itibarıyla haftada 10’a çıkardı. Turizmci Eylem Aydın “Son yıllarda Marakeş’e gelen turist sayısında ciddi artış var. Yılda 25-26 bin sadece Türk turist geliyor. Vize ile uğraşmak istemeyen turistler için son derece cazip. Türkiye’den Fas’a gelen turist sayısı geçen yıla oranla yüzde 80 arttı” dedi.

Tarihi ve kültürel dokusunu ve okyanus kıyısında yer alması nedeniyle talep artışının gözlendiği Casablanca da Türklerin gözdesi durumunda. 2005’ten bu yana Casablanca’ya uçan THY, haftada 2 olan sefer sayısını son dönemde haftada 7’ye çıkardı. THY yetkilileri, Temmuz-Eylül döneminde sefer sayısını haftada 9’a kadar çıkarttıklarını söylediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme kod son test sdasdsadsdsaddsadsa